Mastodon Mastodon in English

🕘 Odpiralni čas: Četrtek in petek 16-20h, sobota 10-16h. Zaprto ob nedeljah in vseh praznikih.

Back to all Post

Razstava Digitalni stripi / Digitalno in stripi

17. 6. – 17. 7. 2021

Računalniški muzej, Celovška 111, Ljubljana

Odpiralni čas:

  • Od torka do petka: 16h – 20h
  • Ob sobotah: 10h – 14h

POLETNA MUZEJSKA NOČ, sobota 19. junij

  • Spremenjen odpiralni čas: 16h – 20h
  • Performativno vodstvo po VR pokrajini S.E.N.S. VR: 19h

Francija, dežela inovacij na področju stripa, se na mednarodnem prizorišču odlikuje po svoji ustvarjalni dinamiki in kakovostni produkciji. Francoski scenaristi, umetniki, založniki in producenti se pri ustvarjanju izvirnih del vedno pogosteje obračajo k novim tehnologijam. Razstava Digitalni stripi predstavlja 15 sodobnih avtorskih del skozi participativno in izvirno izkušnjo na meji med stripom in digitalnimi umetnostmi. Francoski inštitut z izbranimi deli razstave Machines à Bulles vabi k raziskovanju nove bralne izkušnje, ki odlično zastopa bogastvo in izjemnost francoske ustvarjalnosti.

Računalniški muzej sodobna interaktivna stripovska dela spremlja s pogledom v vlogo stripa v zgodnjih slovenskih računalniških revijah in komunikacijski moči množičnega avtorskega stripa v obdobju nišnih družabnih omrežij.

Med ogledom razstave boste lahko odkrivali interaktivne stripe in presegli običajno ločevanje med gledalcem in soustvarjalcem. Digitalna tehnologija namreč briše tako meje med disciplinami kot vzpostavlja nov odnos med avtorji in bralci. Nove pripovedne oblike in načini branja odstirajo nove ustvarjalne perspektive in spreminjajo odnos do knjige, tiskanega medija in digitalnih »strojev«. Od sličice do piksla, ustvarjalci stripov nenehno eksperimentirajo z novimi izraznimi oblikami in se poigravajo s kodami zaporednega pripovedovanja v vseh žanrih, od fikcije do dokumentarnega, od detektivke do znanstvene fantastike.

Lahko pa se prepustite edinstvenemu prostor za humoristično ekspresijo sočasnega čudenja nad novo tehnologijo in frustracij, ki jih je prinašala njena uvedba v vsakdanjik, skozi katero so se ventilirale generacije tistih, ki so bili tej zgodnji digitalizaciji najbolj izpostavljeni. 

Po zaslugi še kar nepričakovanega razmaha slovenskih računalniških revij v devetdesetih letih je nastal kultni Mat & Fotr & Mulc & PC Dušana Kastelica, ki je svojo pot začel leta 1995 na zadnjih straneh revije PC & mediji.  Zaradi redne doze vedno enako kadriranih osmih sličic o komično disfunkcionalni družini, ki svoj družinski kaos poveča z novim članom – računalnikom, se je med bralstvom kmalu razvila navada, da se je revijo začelo brati na koncu, pri tistem težko pričakovanem katarzijskem ventilu. 

Ko po letu 2005 vstopimo v dobo družabnih omrežij, Geocities in podobni predhodniki iz časa družabnih sosesk devetdesetih počasi ostajajo brez kisika, nadomesti pa jih kambrijska eksplozija nišnih družabnih omrežij in tako se 2007 zgodi tudi Stripgenerator.com. 

Z izčiščeno črnobelo grafiko in namensko preprostim vmesnikom za ustvarjanje ter nadzorovano deljenje avtorskih stipov, slovenski Stripgenerator Žige Aljaža in 3fs na svojem vrhuncu pritegne v mednarodno spletno skupnost preko 100.000 uporabnikov ter ustvari več kot 1 milijon stripov, s katerimi komunicirajo člani družabnega omrežja med seboj, ocenjujejo in komentirajo stripovske stvaritve drugih članov omrežja.

Razstavo organizirata Računalniški muzej in Francoski inštitut v Sloveniji v sklopu programa Digitalnega novembra in leta stripa v Franciji (20-21).

Vstop prost.