Mastodon Mastodon in English

🕘 Odpiralni čas: Četrtek in petek 16-20h, sobota 10-16h. Zaprto ob nedeljah in vseh praznikih.

Back to all Post

Muzej odpira svoja vrata za teden programiranja

#meetandcode #codeEU #sap4good

Virtualni sprehod po muzeju in spoznavne delavnice računalniškega šifriranja, igričarske grafike in osnovne elektronike

Te dni poteka teden programiranja, ko se po celi Evropi posvetimo računalniškemu izobraževanju in ozaveščanju. Računalniški muzej kot vsako leto sodeluje z edinstvenimi (in seveda malo retro) vsebinami pri nas:

  • v torek, 20.10. ob 18:00 – 19:30 virtualni sprehod po vrhunskih dosežkih Slovencev v svetu in hitrim uvodom v enkodiranje informacij (prvi koraki v šifriranje so primerni tudi za popolne začetnike ter take, ki bi sloviti svet enkripcije radi le bolje razumeli); prijava na info@racunalniski-muzej.si
  • v četrtek, 22.10. ob 18:00 – 19:30 virtualni sprehod po zgodovini računalniških iger, konzol in osnove računalniške grafike (prvi koraki v računalniško grafiko so primerni tudi za popolne začetnike); prijava na info@racunalniski-muzej.si
  • v soboto, 24.10. ob 14:00 – 15:30 začetna delavnica načrtovanja elektronskih vezij (prvi koraki za popolne začetnike); prijava na info@racunalniski-muzej.si

Delavnice so primerne za vse od 9. leta dalje. Namenjene so tistim, ki jih preganja radovednost in tistim, ki bi radi zavihali rokave, pa naj si bo to prvič ali pa ponovno po res dolgem času. Z drugimi besedami – tudi ata in mama sta lahko zraven, če ju daje nostalgija :).

Naši vrli predavatelji bodo skozi nekaj praktičnih interaktivni primerov nakazali osnove pojme in načine razmišljanja, ter podali vire za nadaljnjo samostojno raziskovanje. Pokazali vam bomo najbolj splošno dostopna orodja za specifično programersko ustvarjanje ter vas spodbudili, da jih preizkusite vsak na svojem zaslonu (POZOR – za marsikatero programersko delo pametni telefon ni najbolj primeren, tako da pocukaj soseda za rokav, da ti občasno posodi nekaj z dejansko tipkovnico)

Dogodki se bodo odvijali na spletnem konferenčnem sistemu Zoom, povezavo pošljemo prijavljenim na dan pred dogodkom. Prijave obvezne na spletnem naslovu info@racunalniski-muzej.si, mest pa je praktično neomejeno veliko – živel širokopasovni internet!

Vrhunci slovenskih korenin

torek, 20.10. ob 18:00 – 19:30

prijava na info@racunalniski-muzej.si

Slovenski strokovnjaki so večkrat v zadnjih 50 letih sooblikovali globalne trende in napredek. Nekateri so relativno poznani, kot recimo prvi elektronski žepni kalkulator HP-35, nekateri so pa varno shranjeni v naši zbirki in bodo tokrat prvič predstavljeni javnosti. Med njimi je tudi najstarejša slovenska digitalna knjiga, shranjena na luknjast trak, ki se ga bomo v delavniškem delu tudi naučili dekodirati.

Za delavnico priporočamo uporabo namiznega ali prenosnega računalnika (ne telefon ali tablica).

Virtualni sprehod po zbirki iger in igralnih pripomočkov

četrtek, 22.10. ob 18:00 – 19:30

prijava na info@racunalniski-muzej.si

Računalniški muzej hrani eno največjih zbirk računalniških konzol in iger, ki predstavlja vse mejnike zadnjih 50 let industrije. Od najbolj znaniih Nintendo in Sega konzol, do pionirskih Coleco in Odyssey, edinstvenega Vectrexa in slovenskega klona Ponga. V prvem tovrstnem virtualnem sprehodu po zbirki Računalniškega muzeja bomo za navdih nekatere tudi preizkusili, nato pa v delavniškem delu praktično spoznali osnovne gradnike enostavne igre.

Za delavnico priporočamo uporabo namiznega ali prenosnega računalnika (ne telefon ali tablica).

Naredi svoj procesor – uvod

soboto, 24.10. ob 14:00 – 15:30

prijava na info@racunalniski-muzej.si

V muzeju verjamemo da je treba dobro poznati osnove, zato smo pripravili delavnico, ki vas na zabaven način popelje skozi prvih nekaj vezij osnovnih gradnikov elektronike. Brez dolgočasnega žargona in utrujajoče matematike bomo v interaktivnem spletnem orodju sestavili nekaj zabavnega. Našli se bomo med žarnico s stikalom in flip-flop-om ter začutili začetke arhitekture procesorjev. Zainteresiranim bomo pokazali spletne vire za nadaljnje raziskovanje, prek katerih si lahko naredite tudi čisto svoj mikro procesor.

Za delavnico priporočamo uporabo namiznega ali prenosnega računalnika (ne telefon ali tablica).