Odpiralni čas: četrtek in petek 16:00-20:00, sobota 10:00-16:00. Muzej je zaprt ob nedeljah in vseh praznikih.
Programiranje je že od nekdaj tesno povezano s šifriranjem, zato se bomo podali na zgodovinsko obarvan lov za skritimi sporočili, ki pa jih bomo razvozlali s pomočjo računalniškega programa. Na poti bomo spoznali zgodovinsko pomembnost šifrirnih sistemov in potegnili vzporednico s kriptografsko računalniško zaščito, ki jo uporabljamo danes.
Cilj delavnice je na zabaven način spoznati različne šifrirne metode: Cezarjeva šifra, nomenclator, Jeffersonovo kolo, Kerckhoffovo načelo, Zamenjalna šifra, Premešanka, Prostozidarska šifra, ipd. Ter s šifriranjem povezane mislene sisteme, ki jih poznamo tudi v programiranju.
Tako kot se je to zgodilo tudi tekom zgodovine, bomo z udeležnci spoznali, da je ročno rabijanje šifer časovno zelo zamudno in neučinkovito. Zato se bomo tako podali na lov za računalniškim programom / kodo, ki nam lahko pomga pri dešifriranju daljših sporočil.
Spoznali bomo, kako se za dešifriranje uporablja frekvenčna analiza, si pogledali delovanje Turingovega stroja in s pomočjo programa MakeCode sami spisali enostavnejši program za šifrianje in dešifriranje sporočil.
Delavnica je primerna za 8-15 let stare zvedave nadobudne začetnike. Ki se želijo s programiranjem spoznati na malce drugačen način – preko skrivnosti in ugank.
Zaključili pa jo bomo z vodenim ogledom Računalniškega muzeja.
Kaj potrebuješ:
Spočite možgane in dobro voljo
Papir in svinčnik, če želiš slediti delavnici in na papirju zapisati kaj za kasneje
Ostalo opremo priskrbimo mi. Lahko pa prineseš tudi svoj prenosni računalnik, če imaš dostop do kakšnega.
Urnik:
14h-17h delavnica
17h-18h voden ogled muzeja
Prijave potekajo preko tega spletnega obrazca. Mesta so omejena.