Mastodon Mastodon in English

Odpiralni čas: Četrtek in petek 16:00-20:00, sobota 10:00-16:00. Muzej je zaprt ob nedeljah in vseh praznikih.

Back to all Post

Demenca svetovnega spleta

Vsak dan s svetovnega spleta podatki in vsebine izginjajo predvsem na račun megalomanskih količin, ki vzniknejo, ter nezmožnostjo arhiviranja tako obsežnega »opusa«. Določene spletne strani nastajajo zgolj kot produkt nekega projekta, ki pa, če ne najde prijaznega gostitelja nastale vsebine, žal izginejo po zaključku projekta. Dobra volja pri arhiviranju teh vsebin obstaja. Narodna in univerzitetna knjižnica – NUK kot osrednja nacionalna »shramba« skladno z zakonom in pravilniki, ki veljajo o obveznem izvodu publikacij, že nekaj časa zajema in arhivira (žal le) določene spletne strani z domeno .si.

O vsem tem so prejšnji teden govorili na okrogli mizi z naslovom »Demenca svetovnega spleta«, ki jo je organiziral Zavod Državljan D, vodil pa Domen Savič. Pogovora so se udeležili Taja Topolovec, direktorica zavoda Pod črto in Janko Klasinc, vodja Službe za razvoj in upravljanje digitalne knjižnice NUK, ter Boštjan Špetič iz našega društva.

Najbolj pomemben poudarek, s katerim so se vsi strinjali, je, da mora vsak, ki objavlja na spletu, natančno vedeti in razumeti, kje se ti podatki nahajajo.

Da pa se pomembnosti arhiviranje spletnih vsebin še ne zavedamo dovolj, velja omeniti komentar iz občinstva. Spletna stran Radia Študent žal ni zajeta v NUK-ov spletni arhiv. Od prihajajoči 50. obletnici tega (tudi za računalniško opismenjevanje) tako pomembnega glasnika, lahko le ugibamo, ali še kje obstaja njihova prva objavljena spletna stran.

V Društvu računalniški muzej se zelo dobro zavedamo pomembnosti ohranjanja informacijske dediščine, v vseh njenih oblikah. Dela nam očitno ne bo zmanjkalo.

Pogovor v celoti si lahko poslušate na https://vimeo.com/331303166.

Napisala Mateja Pucihar Baebler.