Časopis Delo letos praznuje okroglo, 60. obletnico. Prva številka je bila natisnjena na (naključje?) praznik dela, 1. maja 1959. S svojim formatom je izstopal od drugih časopisov ter si z različnimi lokalnimi izdajami kmalu pridobil širok krog bralcev. Bil je celo drugi najbolj brani časopis v Jugoslaviji.
Da so bili v tej časopisni hiši vedno zavezani kakovosti in napredku, se je najbolj pokazalo v začetku 90. let, ko so v redakcijski službi z nakupom NeXT-ovih delovnih postaj digitalizirali celoten proces priprave časopisa za tisk (ter drugih svojih tiskovin). S tem nakupom so pristali v sami špici svetovnega tiska, saj jih takrat niso uporabljali niti v največjih časopisnih hišah. Uporaba osebnih računalnikov v novinarstvu je bila do takrat nasploh nekaj eksotičnega. Počasi pa so si izborili svoj prostor. Čedalje več informacij javnega značaja je postalo dosegljivih v elektronski obliki in na voljo novinarjem, da jih analizirajo ter uporabijo za svoje prispevke. K popularizaciji uporabe so prispevale tudi konference, ki so jih organizirali na to temo.
Podjetje NeXT je leta 1985, po tem, ko je “zapustil” Apple, kot naslednje poglavje v svojem poslovnem življenju, ustanovil Steve Jobs. V NeXT-u je želel izdelovati zelo zmogljive delovne postaje, ki bi bili namenjeni akademski sferi in poslovnim uporabnikom. Na prvi izdelek podjetja je bilo potrebno čakati kar tri leta in v ducat letih, kar je podjetje obstajalo, so prodali približno 50.000 enot svojih računalnikov. Podjetje je največ svoje energije vlagalo v razvoj operacijskih sistemov. Nad njim je bil navdušen tudi direktor Delovega tiskarskega središča Ivan Oman, saj jim je omogočil, da so ga lahko prilagodili svojim specifičnim potrebam. Operacijski sistemi so tudi edini relikt NeXT-a. Leta 1997 je podjetje kupil Apple in z Jobsovo vrnitvijo, sta NeXTSTEP and OPENSTEP zaživela v različnih OS-ih, ki so v uporabi še danes.
V Društvu računalniški muzej smo ponosni, da v svojih depojih hranimo kar nekaj primerkov NeXT-ov, ki so pripadali inventarju Delove časopisne hiše. Smo dediči NeXTstation n1100, NeXT Megapixel monitor n4000a in NeXTstation Turbo. In vsi še vedno nosijo Delovo inventarno številko. Delu čestitamo za ta okrogli jubilej! Mar se mu ne bi poklonili tako, da bi si kupili danajšnji izvod in ga prebrali?
PS: Vam bo vonj po tiskarskem črnilu in časopisnem papirju sprožilo alergijsko rekacijo? Potem si raje preberete članek o delu v Delovem tiskarskem središču.
Napisala Mateja Pucihar Baebler